Telefonumun Pili Çabuk Bitiyor

Telefonumun Pili Çabuk Bitiyor

Telefonumun Pili Çabuk Bitiyor

iPhone Şarj Çok Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

iPhone şarj sorunları kullanıcıların en şikayet ettiği sorunların başındadır. Bugün iPhone şarj sorunlarını ve çözüm yollarını inceleyeceğiz

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki cihazınızı tüm kurallara uygun bir şekilde bile kullansanız belli bir süre sonra cihazınızın bataryası ilk günkü performansı sağlamayacaktır.

 

Yukarıda anlattığımız durumun çeşitli sebepleri var bunlar: planlı eskitme, teknoloji yetersizliği ve mekanik parçaların zaman içinde yıpranması olarak sıralanabilir.

 

Yazımız iPhone cihazlarla ilgili olsa da bu durum diğer akıllı telefonların bataryaları için de aynıdır çünkü tüm akıllı telefon üreticileri batarya konusunda şu anki en ileri teknoloji olan lityum-ion piller kullanır ve her ne kadar yazılım desteğiyle optimize edilse de zaman içinde bataryaların performanslarını kaybetmeleri kaçınılmazdır.

 

İPHONE ŞARJ VE ARKASINDAKİ MANTIK

 

Apple resmi verilerine göre iPhone cihazların bataryaları 500 defa şarj edilmek üzere üretiliyor. Ancak bu bilgi birçok kullanıcı tarafından yanlış anlaşılmakta.

 

500 kere şarja kadar parformansı koruma bilgisi cihazınızı 500 kere şarja takma değil tam dolu olan bataryayı tüketip şarj etme anlamındadır.

 

Daha derinlemesine açıklama yapmamız gerekirse cihazınızın şarjı %50 iken cihazınızı şarja takarsanız ve doldurursanız bu 1 şarj sayılmayacaktır ta ki ikinci kez %50’lik bir dolum yaptığınızda işte o zaman 1 şarj hakkı dolmuş olacaktır.

 

Bu bilgiler ışığında 500 seferlik şarj kapasitesinin ortalama bir kullanıcıyı 1 yıldan daha uzun bir süre yarı yolda bırakmayacağı ancak ortalama 1.5 yıl içinde bataryanın performans kaybı yaşayacağı anlamına geliyor.

 

 

Tabi bazı durumlarda kullanıcıların bildirimlerine baktığımızda 2 yıldan uzun sürede kullanımlarda dahi bataryanın performans kaybı yaşamadığı gözlemlenmiştir.

 

Peki 500 kez şarj garantisi veriliyorken nasıl oluyor da bazı kullanıcıların bataryası daha uzun ömürlü oluyor?

 

Apple tarafından verilen bilgiler bataryanın 500. kullanımdan sonra hemen bozulacağı anlamına gelmiyor kesinlikle, bu bilgi testlerin 500 defa şarja kadar hatasız bir şekilde tamamlandığını gösterir tıpkı IP68 Sertifikası ile ilgili yazımızda belirttiğimiz üzere cihazların belirli derinliklerde belirli bir süre su altında kalsa dahi hasar almadıkları ancak bu derinliği ve süreyi aşsalar dahi hasar alacakları anlamına gelmediğini belirttiğimiz gibi. IP68 Sertifikasının ne anlama geldiğini ve diğer sertifikaların özelliklerini incelemek için hemen yukarıdan yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Buraya kadar bataryanın performans kayıplarının doğal sebeplerini inceledik tabi kullanıcı kaynaklı hatalardan dolayı da bataryalar performans kaybı yaşayabilir.

 

KULLANICI KAYNAKLI İPHONE ŞARJ SORUNLARI

 

Her türlü darbe, şarj entegresinin bozulması, sıvı temas durumları da batarya performansını etkileyerek kullanıcı zor durumda bırakabiliyor.

 

Günümüzdeki akıllı telefonların büyük çoğunluğu günlük kullanım için üretiliyor olup uzun süreli çalışmalarda cihazın ısınma gibi durumlarının ortaya çıktığını gözlemliyoruz.

 

Sıcaklık aklınıza gelebilecek her türlü elektronik devre için zararlıdır bazı cihazların özellikle oyun oynarken aşırı ısındığını kullanıcılar tarafından rapor edilmiştir. Aşırı ısınmalar bataryanın iç dengesini bozup kararsızlıklara sebep olacağı gibi cihazınızın kullanım performansını da düşürür.

 

Peki daha uzun kullanım ömrü için neler yapmak gerek?

 

Öncelikle akıllı telefonların amaç değil araç olduğunu unutmayın sadece ihtiyacınız olan zamanlarda kullanmanız, arada telefondan uzaklaşıp kitap okumanız, oyunları telefondan değil de arkadaşlarınızla birlikte gerçek anlamda oynamanız ve izliyorsanız eğer filmleri sinemadan izlemeniz hem telefonlara olan bağımlılığını azaltacak hem de çok daha sağlıklı ve sosyal bir hayatınız olacaktır üstelik akıllı telefonunuzun şarjı da çok daha uzun süre dayanacaktır.

 

Şarjım bozuldu bu noktada ne yapmalıyım?

 

Batarya ile ilgili sorunlar genel anlamda elektronik yapılardan kaynaklandığı için maalesef herhangi bir güncelleme veya benzeri bir durumla bu sorunu ortadan kaldırmanız neredeyse imkansızdır.

 

Bazı merdiven altı diyebileceğimiz tamircilerin batarya şoklama şeklinde anılan teknikle bataryanızı tamir ettikleri iddiasına da kesinlikle inanmayınız çünkü bu durumlar batarya sağlığını geri getirmediği gibi ilerleyen süreçlerde bataryanın patlayıp çok ciddi kazalara sebep olmasına dahi yol açabilir.

 

Aynı işletmeler yan sanayi bataryalarla ilk bakışta daha ucuz görünen bir şekilde bataryanızı değiştirmeyi de teklif edebilir ancak kesinlikle uzun vadede büyük bir zararda olursunuz çünkü bu tür bataryalar orijinal bataryanın sağladığı verimi kesinlikle sağlamayacaktır.

 

Yapmanız gereken ilk şey eğer batarya performansının sizden veya kullanım ömründen değil de üreticiden kaynaklandığını düşünüyorsanız garanti kapsamında ücretsiz tamir ve değişim talep etmektir. Garanti süreniz dolmuşsa zaten bataryanızın yasal olarak belirtilen kullanım ömrü de dolmuştur ve bu sefer ücretini sizin ödeyeceğiniz şekilde sadece güvendiğiniz yerlerde batarya değişim işlemi yapmak gerekir.