Hafıza Dolu

Hafıza Dolu

Hafıza Dolu

Hafıza dolu hatası neden kaynaklanır?

Android telefonlarda hafıza dolu hatası ve çözümü için önce sorunun neden kaynaklandığını açıklamak gerekir. Bu sorunun aslında iki yerden kaynaklanabildiğini söyleyebiliriz. Bunlardan ilki; gerçekten dahili depolama alanı doludur. İkincisi ise; Cihazda yeterli depolama alanı olmasına rağmen (mesela sd kart taktınız) sistem bu alanı sistem depolaması olarak görmez de harici bir depolama alanı gibi görür. Bu iki sebep çok yaygın olarak sorun çıkardığı gibi genellikle General Mobile Discovery gibi eski nesil cihazlarda bu hafıza dolu hatasının (mesela Google Play’den uygulama indirirken) ikinci sebepten kaynaklandığını görürüz.

Yetersiz hafıza sorunu için çözüm yolları

Öncelikle bu sorunda bir kaç alternatifimiz olduğunu söyleyelim. Bu çözümlerin bir kısmı dahili depolama alanını boşaltmamıza yararken bazıları da sd kartın sistem depolamasına dahil edilmesi veya “linklenmesi” olarak ifade edilebilir.

Google Fotoğraflar kullanabiliriz

Eğer telefonunuzda çok fazla fotoğraf varsa yetersiz hafıza sorunu buradan kaynaklanıyor olabilir. Google Fotoğraflar’ın çalışma mantığı ise şudur; senkronize edilen fotoğraflarınızın tamamını cihazda tutmaz. Öngösterim amaçlı çok küçük ebatlarda ki görüntülerini alır ve siz fotoğrafı açtığınızda fotoğraf yüklenir. Bu sayede hem cihazınızdaki fotoğrafların hafızayı doldurmasının önüne geçer, hem de telefonu sıfırladığınızda fotoğraflarınızı yedeklemekle uğraşmazsınız.

Link2SD ve benzeri programlar

Bu programların çalışma mantığı şudur; bir uygulamayı sistem hafızasına yükleyip, uygulama verilerini ise sd kartta tutabilirsiniz. Bu şekilde sadece apk boyutu kadar alan sisteminizde yer kaplarken, uygulama verileri sd kartta depolanacağı için bu çözüm gayet iş görecektir.

Temizlik için SDMaid

Telefonunuzda uzun süredir sıfırlama işlemi yapmamız olabilirsiniz. Bu süreçte siz uygulamalar silip yüklediğinizde bu uygulamaların kalıntıları telefon depolama alanında kalacaktır. SD Maid tarzı programlarla bu kalıntı dosyalardan kurtulabilirsiniz.

Greenify

Greenify, çokça beğenilen ve bu konularda kendini kabul ettirmiş bir uygulamadır. Ancak kendisi depolama alanını temizlemezken, ram yani bellek kullanımını hafifletebiliyor. Mesela sosyal medya uygulamaları, haber uygulamaları gibi programlar siz kapatsanızda arkaplanda çalışıp belleğinizi tüketebiliyor. Greenify ile bu tarz programları uyutabilir ve siz açmadıkça çalışmasını önleyebilirsiniz.

Bulut çözümleri

Günümüzde artık fiziksel olarak cihazlarımızda depolama yapmak bir angarya haline geldi. Hele de nadiren kullandığınız dosyalarınız, belgeleriniz için. Bu bağlamda Amazon Drive, Google Drive gibi ücretsiz uygulamalarla sık kullanmadığınız dosyalarınızı cihazınızdan silebilir ve bulut çözümünü kullanmaya başlayabilirsiniz.